Brązowe tuleje

Specyfikacje, właściwości i zastosowanie

tuleja

Brąz, czyli niezwykle popularny materiał, z którego tworzone są także tuleje

Tuleje brązowe nie są jedynym elementem, który jest tworzony z brązu. Jednak czym tak naprawdę jest brąz i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Aktualnie to jeden z najpopularniejszych materiałów, lecz jego właściwości były znane już w starożytności. 

Stop miedzi z innymi pierwiastkami, czyli czym jest brąz

Brąz to tak naprawdę nic innego, jak stop miedzi z różnymi pierwiastkami takimi jak np. cyna, krzem, ołów, beryl, aluminium lub inne związki. Dodatkowy składnik stanowi przeważnie do kilku procent całego związku. Z tego powodu niejednokrotnie mówi się o występowaniu np. brązu cynowego czy fosforowego. Ciekawostką jest za to fakt, że z brązu cynowo-fosforowego bardzo często wykonywane są tuleje brązowe.

Wykorzystanie brązu – początki sięgają już starożytności

Wykorzystywanie brązu do produkcji rozmaitych przedmiotów nie jest jednak domeną współczesnych. Chociaż obecnie wiele elementów, jak np. tuleje brązowe, jest wykonywanych z tego materiału, to praktyczne możliwości wykorzystania brązu były znane już w starożytności. Nawet wtedy z brązu produkowano broń, ozdoby, naczynia czy inne przedmioty codziennego użytku. Co więcej, brąz bardzo dobrze nadaje się do wytwarzania odlewów o skomplikowanych kształtach, przez co często jest wykorzystywany przy tworzeniu pomników. Wynika to także z faktu, że materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na korozję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *