Brązowe tuleje

Specyfikacje, właściwości i zastosowanie

tuleje

Odlewanie metodą odśrodkową, czyli jak tworzone są różne elementy, w tym tuleje brązowe

Na co dzień wykorzystujemy wiele elementów nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób zostały stworzone. Tymczasem bardzo często do produkcji rozmaitych części używa się tzw. metody odśrodkowej. Dzięki niej powstają m.in. tuleje brązowe. Na czym dokładnie polega metoda odśrodkowa? 

Czym jest metoda odśrodkowa?

Metoda odśrodkowa to sposób formowania rozmaitych elementów z metali, tworzyw sztucznych czy nawet ceramiki. Polega ona na wlewaniu np. ciekłego metalu do wirującej formy. Dzięki ruchowi obrotowemu wytwarza się siła odśrodkowa, który dociska wlewany materiał do ścianek formy. To powoduje, że po wyjęciu dany element charakteryzuje się wysoką jakością, jednorodną i drobnoziarnistą strukturą, ma lepsze właściwości mechaniczne czy mniejsze pory. A jednocześnie jest też bardziej trwały.

Tuleje brązowe, czyli jeden z wielu elementów, które uzyskamy dzięki metodzie odśrodkowej

Metoda odśrodkowa jest wykorzystywana do produkcji rozmaitych elementów. Jednym z nich, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, są m.in. tuleje brązowe. Oprócz nich, dzięki metodzie odśrodkowej powstają też np. rury czy koła zębate. W praktyce jest to bardzo popularna metoda, która pozwala stworzyć niewielkie elementy lub części o różnych kształtach. Chociaż najczęściej metodą odśrodkową wytwarza się produkty z metalu lub tworzyw sztucznych, to ten sposób jest wykorzystywany także do produktów z ceramiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *