Brązowe tuleje

Specyfikacje, właściwości i zastosowanie

tuleja

Tuleja brązowa z grafitem – do czego służy i jak działa?

Zakup elementu takiego jak tuleja brązowa może wydawać się bardzo prostym zdaniem. W końcu chodzi tylko o jedną małą część. W praktyce jednak łatwo przekonać się, że wybór odpowiedniej tulei nie jest wcale taki prosty, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich różnorodność. Do wyboru mamy tuleje o różnych rozmiarach, powstałe z zastosowaniem różnych rodzajów brązów a także rozmaitych dodatków. Jednym z nich jest grafit. Do czego w takim razie służy tuleja brązowa z grafitem? 

Grafit to nie ozdoba. Przede wszystkim zapewnia odpowiednie smarowanie

Chociaż na pierwszy rzut oka można byłoby pomyśleć, że grafit w tulei brązowej ma służyć przede wszystkim jako ozdoba, to w praktyce jest zupełnie inaczej. W rzeczywistości grafit to nic innego jak wkładki smaru, które są ustawione tak, by odpowiadały kierunkowi przesuwu. Tuleja brązowa z grafitem to w praktyce tuleja samosmarująca, która nie wymaga żadnego zewnętrznego smarowania.

Jak działa brązowa tuleja z grafitem?

Na czym jednak dokładnie polega działanie tulei brązowej z grafitem? Podczas obrotu łożyska grafit rozprzestrzenia się na brąz, dlatego też tak ważne jest, aby między dwoma powierzchniami przesuwnymi było trochę luzu. Tylko dzięki temu tuleja brązowa z grafitem będzie działała efektywnie. Warto także pamiętać o tym, maksymalna zalecana temperatura pracy takiej tulei wynosi 300 stopni Celsjusza. Pamiętajmy też, by raz na kilka miesięcy sprawdzić stopień zużycia tulei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *